شناسه پست: 1390
بازدید: 120

ویژگی های یک دانشجوی موفق

ویژگی های یک دانشجوی موفق

۱. دانشجو باید مطالعه را در اولویت اول قرار دهد.

یک دانشجوی خوب هرگز تحصیل خود را نادیده نمی گیرد و تحصیل را در بالاترین اولویت قرار می دهد. البته بودن در کنار خانواده و دوستان و آشنایان نیز لازم و ضروری ست که آن هم با مدیریت زمان امکان پذیر است ولی مشروط بر اینکه آسیبی به تحصیل شما نزند و همچنان مطالعه و تحصیل اولویت اصلی شما باشد؛ چون آنچه برای شما تا آخر عمر باقی می ماند همین تحصیل است.

برای مشاهده میزان سرانه مطالعه در ایران و مقایسه آن با آمار جهانی روی تصویر کلیک کنید

۲. دانشجو باید برای خود هدف هوشمند تعیین کند.

هر شخص برای دستیابی به یک نتیجه خوب از مطالعه و تحصیل و در اصطلاح مثمر ثمر واقع شدن تحصیل در دانشگاه بایستی برای خود هدف تعیین کند. این اولین گام دانشجو به سوی موفقیت است. هدف دانشجو باید براساس معیار هایی همچون توجه به استعداد و خصوصیات فردی دانشجو، داشتن یا نداشتن علاقه ، معقول و قابل دستیابی بودن و با توجه به معیار و خصوصیات روحی و روانی شخص دانشجو انتخاب شود.

در مورد معیار های یک هدف خوب بیشتر بخوانید.(کلیک کنید)

۳. دانشجو باید برنامه ریزی و مدیریت زمان کند

هدف از مدیریت زمان انجام دادن کارهای بیشتر در مدت زمان کوتاه تر است. یعنی افزایش راندومان و بازده مطالعه و تحصیل، که آن نیز باعث می شود دانشجو در طول روز یا طول هفته در کنار تحصیل بتواند برای کارهای دیگر خود وقت بگذارد و از یکنواخت و کسل کننده بودن روزهای خود در امان باشد.

۴.دانشجو باید در کلاس فعال باشد

برای تبدیل شدن به یک عضو فعال کلاس، دانشجو باید در کلاس با اساتید و دیگر دانشجویان تعامل داشته باشد ،به سوالات اساتید پاسخ دهد و با همکلاسی ها بحث و مناظره کند تا دروس را بهتر یاد بگیرد.

۵. مطالعه و همکاری دانشجو در یک گروه

تحصیل و مطالعه در قالب یک گروه به دانشجو کمک می کند تا به طور موثرتر یاد بگیرد. تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که دانشجویانی که در قالب یک گروه با همکاری یکدیگر مشغول مطالعه و یادگیری هستند، در مقایسه با دانشجویانی که به تنهایی مطالعه می کنند ، عملکرد بهتری دارند.

۶. دانشجو نباید نا امید شود

ممکن است بعضی اوقات دانشجو نتواند آنچه که باید باشد و شاید کمی بخاطر وجود بعضی مشکلات، از برنامه مطالعه و تحصیل خود فاصله بگیرد.در این مواقع دانشجو نباید نا امید شود و تلاش کند با حل مشکلات و حفظ خونسردی بتواند زمان را مدیریت کند و روال قبلی مطالعه را وارد زندگی روزه مره خود کند.

۷.دانشجو باید از اشتباهات عبرت بگیرد

یک دانشجو یا حتی یک فرد عادی باید برای موفق شدن ، از اشتباهات خود و یا تجارب دیگران درس بگیرد یعنی نه تنها آنها را تکرار نکرده بلکه باید آنها را به عنوان فرصتی برای رشد و نمو خود بداند.

نکته پایانی این که نباید هیچ گاه خود را با دیگران مقایسه کنید.

 پس برای خود زندگی کنید و از زندگی لذت ببرید.برای رسیدن به اهدافتان سختی بکشید تا آسانی به دست آید.

موفق باشید        تیم موبوک

منبع :  mobok.ir

نظرت؟
5/5

مقاله نویسی